Ana Sayfaİletişim
Cliff Reis İle Kampçılık

Cliff Reis İle Kampçılık

By İbrahim Uylaş
Published in Kampçılık
January 20, 2021
1 dk

Cliff Jacobson Kuzey Amerika da yaşayan ve en saygıdeğer doğa sporları yazarlarındandır. Kendisi profesyonel bir kanocudur ve kampçılık alanında oldukça fazla tecrübeye sahiptir. Günler hatta aylar süren kano ve kamp gezileri olmuştur. Kano ve kamp hayatının bir parçası olmuş. Kampçılıkla ilgili bu kitapta bir çok önemli bilgi vermektedir. Kitapta; elinizdeki malzemeleri en etkin kullanmayı, ateş yakmayı, kesici aletleri kullanmayı, iyi/uygun ocak seçmeyi, pratik ve kolay düğüm atmayı ve en önemlisi karşılaşabileceğiniz tehlikelerden korunma yönlerinden bahsediyor.

Kampçılığa ilgi duyan birisi iseniz veya yıllardır bu işi yapan birisi iseniz yine de bu kitabı size tavsiye edeceğim. Kaçarınız yok yani. Şayet benim gibi yıllardır(henüz 30 yıl olmadı :) ) kamp yapıyorsanız kitabı okurken bir çok şey tanıdık gelecek. Kitabı okurken evet bunu biliyorum, bunu yapıyorum, şu zaten benim rutinim haline geldi gibi cümleler kuracaksınız. Tabi bunların yanında aa böyle bir şey de mi varmış, bak bunu bilmiyordum öğrendiğim iyi oldu diyebileceğiniz ve sizi şaşırtacak bilgilerle de karşılaşacaksınız. Bir çoğumuz 30 günlük bir kamp hayatı yaşamadık. 45 günlük bir kano yolculuğu da. Bu yüzden Cliff’in tecrübeleri bizim için çok önemli. Şahsen ben tek başıma 21 gün Likya yolcuğu planladım ama en fazla 11 gün dayanabildim. Hem yalnızlığa yenildim hem de daha fazlası için iyi bir beslenme planı yapmamıştım. Cliff botlarınızın içine iki kat çorap giyerek ayaklarınızın su toplamasını önleyebileceğiniz gibi yolculuğunuzu daha konforlu hale getirmeniz için size bir çok ipucu veriyor. Cliff Kanada’da bir tundralıkta bir boz ayıyla karşılaşmış ve uygulamış olduğu yöntem işe yaramış. Sonrasında ayı kendi yoluna, Cliff kendi yoluna devam etmiş. Ayıların çok iyi göremediğini öğrendiğimde fazlasıyla şaşırmıştım.

Yeni başlayan biri iseniz bir çok şey öğreneceğinize emin olabilirsiniz. Bu işlerde alaylı iseniz, hem bilgilerinizi tazelemiş olacaksınız hem de bir çok yeni faydalı şey öğreneceksiniz. Bu kitabı okuduğunuzda süper bir kampçı olmayacaksınız tabi ki ama iyi bir başlangıç olacaktır. Özellikle aylarca kamp ve kano yolculuğu yapmış birinin deneyimlerini almak bence iyi bir fırsat.

Cliff ile ilgili daha fazla şey arıyorsanız buradan buyurun: http://www.cliff-jacobson.com/


Tags

#kampçılık#kitap

Related Posts

Güvenli Kamp Ateşi İçin En İyi 10 İpucu
Kampçılık
Güvenli Kamp Ateşi İçin En İyi 10 İpucu
April 11, 2021
2 dk

Yeni içeriklerden haberdar ol!

Yeni bir yazı paylaştığımda sana ulaşmasını istiyorsan hemen mail adresini gir ve kayıt ol.
© 2021, All Rights Reserved.

Hızlı Linkler

KampçılıkDoğa YürüyüşleriTrekkingHiking

Social Media