Ana SayfaRotalarİletişim
Trekking Nedir?

Trekking Nedir?

By İbrahim Uylaş
January 22, 2021
1 min read

TREKKİNG NE DEMEK, TREKKİNG NEDİR?

Bir grupla birlikte veya yalnız başınıza en az iki gün süren, uzun soluklu doğa yürüyüşlerine Trekking denir. Hiking gibi trekking’de ingilizce bir kelimedir. Bizde doğa yürüyüşü yaptık gibi cümleler pek kullanılmadığından veya trekking e karşılık gelecek tek kelime bir tanım olmadığından trekking kelimesi yaygınlaşmıştır. Hiking ise günübirlik doğa yürüyüşleridir.

Trekking yaparken sırt çantanızdaki kamp eşyalarıyla birlikte yürüyor olabilirsiniz veya pansiyonlarda konaklamayı tercih edebilirsiniz. Konaklama çoğunlukla çadır ile yapılır ve 50-70 lt arası değişen sırt çantaları taşırız. Bu sırt çantalarında çadır, mat, uyku tulumu, yedek kıyafetler, yiyeceğimiz, suyumuz ve ihtiyacımız olabilecek diğer ekipmanlar olur. Böyle bir sırt çantasının ağırlığı minimum 10kgdır. Trekking ağır bir tempoda yapılan yürüyüşlerdir. Genellikle ortalama hızımız saatte 3.5km civarıdır ve aynı zamanda çok sağlam kalori harcarız. Tabı bu ortalama hız, harcanılan kalori miktarı, aktivitenin bizi ne kadar yoracağı, ne kadar yiyeceğe ihtiyaç duyacağız gibi konular parkurun uzunluğuna ve zorluğuna bağlı olarak değişkenlik gösterecektir.

Günlerce hatta aylarca yürüyen delirmiş insanlar var. Delirmiş diyorum çünkü Trekking hem mental olarak hem de fiziksel olarak zor ve yorucu bir aktivite. Buna rağmen oldukça keyifli ve anılarla dolu bir aktivitedir. Çok sağlam bir kondisyon istemeyen bir spor oluşu herkes tarafından kolaylıkla yapılabilir olmasını sağlıyor. İsteyen 10km isteyen 100km yürüyebilir. Kendinizi bir ormana, dağa veya patikaya atın ve yürüyün.

Hiking Nedir? veya Trekking ile Hiking Arasındaki Farklar Nelerdir? yazılarına göz atabilirsin.

Keyifli yürüyüşler..


Tags

#doğayürüyüşleri#trekking
İbrahim Uylaş

İbrahim Uylaş

Yoldaki Yazılımcı

Trekking'e tutkuyla bağlı, kamçı, doğa sever, gezgin, maceracı bir mühendis.

Social Media

youtubetwitterinstagramgithublinkedinfacebook

Related Posts

Doğa Yürüyüşlerinde Çorap Tercihi
Doğa Yürüyüşleri
Doğa Yürüyüşlerinde Çorap Tercihi
March 19, 2021
2 min
© 2021, All Rights Reserved.

Hızlı Linkler

KampçılıkDoğa YürüyüşleriTrekkingHiking

Social Media