Ana Sayfaİletişim
Doğa Yürüyüşlerinde Nasıl Giyinilmelidir?

Doğa Yürüyüşlerinde Nasıl Giyinilmelidir?

By İbrahim Uylaş
January 22, 2021
2 dk

Bu sorunun cevabı hava durumuna göre değişir. Havaya göre giyinmek lazım. Kesinlikle şunu giyin demek de zor. Çünkü artık piyasada çok sayıda ve farklı kalitelerde trekking kıyafeti var. Her birinin özelliği ve etkisi farklıdır. Bu yüzden size uygun olanını tercih etmelisiniz.

PEKİ HANGİ HAVADA NASIL GİYİNİLMELİ?

Yaz aylarında; hava güzel oh mis. Günlük güneşlik ve sıcak. O zaman normalden daha fazla ter atacağınız anlamına geliyor. Bu yüzden pamuklu kıyafetler yerine termal kıyafetler tercih etmelisiniz. Böylelikle üzerinizdeki tişört terinizi emmeyecektir ve terli tişört üzerinize yapışmayacaktır. Dolayısıyla daha konforlu bir yürüyüş yapmış olacaksınız. Yaz için çok fazla söylenecek bir şey yok. Hava alan termal kıyafetler tercih etmekte fayda var. Yoksa da yine rahat kıyafetler tercih etmeniz faydanıza olacaktır. Olmadı yanınıza yedek kıyafet alın. Bir tişört ve en fazla bir şort ne kadar yer kaplar ki?

Bahar aylarında; Beni en çok tedirgin eden hava durumları bahar aylarında oluyor. Sabah günlük güneşlikken öğleden sonra yağmur başlayabiliyor. Hava sıcakken akşama doğru üşüyebiliyorsunuz. Sonrası tabi ki soğuk algınlığı. Peki nasıl giyinmeliyiz? Kardeş lahanayı bilir misin? Evet işte aynen öyle lahana gibi giyinmelisin. Yani kat kat. En içte termal bir tişört üzerine sıcak tutacak polar veya hırka ve havanın yağmurlu/rüzgarlı olma ihtimali varsa üzerine bir kat da yağmurluk. Böylelikle üşüdüğünde üzerine polarını alırsın, rüzgar çok olursa veya hafif yağmur o zaman da yağmurluğunu giyip yine kendini sağlama alırsın.

Alt kısım için ise trekking pantolonu tercih edebilirsin. Veya yine havanın sıcaklığına göre sabah şortla başlayan yürüyüşünü akşam uzun bir kıyafetle bitirebilirsin. Eşofman bile olabilir. Tavsiyem trekking pantolonudur ama yoksa sıkıntı yok. Her zaman daha iyisini önereceğiz ya o yüzden.

Ben yukarıda anlattığım gibi giyiniyorum. Hava daha soğuk olacaksa da termal içliklerimin üzerine bir tişört ve bir şort giyiyorum. Soğuktan korunmak içinde yanımda bir polarım ve bir eşofmanım oluyor. Hava serinleyince de onları giyiyorum. Tabi ki hava 5 derece civarındaysa. Yoksa boş yere terlersiniz.

Kış aylarında; kış ayları önemli dostum. Sağlam ekipmanın olmadan kendini dağa bayıra salma. Özellikle karın çok olduğu zaman, doğa yürüyüşünde bir şekilde kurtarırsın ama kamp yapıyorsan daha dikkatli olmalısın. Kimse soğuktan dolayı bir organını kaybetmek istemez değil mi? Tavsiyem yürüyüş için yine termal içlik giymek. Eğer çok soğusa yün içlik giyebilirsiniz. Ancak unutmayın ki terlerseniz yün içlik tüm teri emecektir ve hastalığa davetiye çıkaracaktır. Üzerine yine kat kat lahana modeli olacak şekilde giyinmelisiniz. Böylelikle soğuktan daha iyi korunmuş olacaksınız ve aşırı terleme olursa sadece ilk katmanı açarak rahatlayabilirsiniz. Kış için uygun ekipmanlar seçmelisiniz. Ayakkabıların su geçirmemesi çok önemli. Islak ayaklarla hiç bir yere gitmek istemezsin ama dağın başındaysan mecbur gidersin ve sonrasında bir daha trekking yapayım demezsin.

Özetlemek gerekirse, ne giyerseniz giyin lahana modelini unutmayın. Ha birde bahar ve kış aylarında hayat kurtaran bir aksesuar var. Buff diyorlar ona. Daha fazla detaya Buff Nedir, Buff Ne İşe Yarar?‘dan ulaşabiliriniz.


Tags

#doğayürüyüşleri#trekking#hiking

Share


Related Posts

Doğa Yürüyüşlerinde Çorap Tercihi
Doğa Yürüyüşleri
Doğa Yürüyüşlerinde Çorap Tercihi
March 19, 2021
2 dk

Yeni içeriklerden haberdar ol!

Yeni bir yazı paylaştığımda sana ulaşmasını istiyorsan hemen mail adresini gir ve kayıt ol.
© 2024, All Rights Reserved.
Powered By

Hızlı Linkler

KampçılıkDoğa YürüyüşleriTrekkingHiking

Social Media