Ana Sayfaİletişim
Doğa Yürüyüşleri İçin Gerekli Ekipmanlar

Doğa Yürüyüşleri İçin Gerekli Ekipmanlar

By İbrahim Uylaş
January 26, 2021
2 dk

İster Trekking yapın isterseniz Hiking uzun bir yürüyüşe çıktığınızda benzer ekipmanlara ihtiyacınız olacak. Bir yürüyüşteki konforunuzu artırmak için iyi ve uygun ekipmanları yanınızda götürmelisiniz. Eksik ekipmanlarla daha fazla yorulur ve daha fazla zorlanırsınız. Peki bir yürüşte olması gereken ekipmanlar ve faydaları nelerdir? Aynı zamanda sen kullandında ne faydasını gördün diye soranlar için yazıyorum. Bakalım nelermiş.

Yürüyüş Ayakkabısı

En önemli şey bu. Ayağınıza uygun bir trekking ayakkabınız olmalı. Çünkü bizi taşıyan araç ayaklarımızdır. Onların rahatlığı yürüyüş konforumuz için en önemli etkendir. İyi bir trekking ayakkabısının faydasını bolca göreceksiniz. Trekking ayakkabısı nasıl olmalıdır?, linkten detayları okuyabilirsiniz.

Yürüyüş Çorabı

Olmazsa olmaz değil ama trekking çorabı yürüyüş konforunu artıran bir diğer etkendir. Ayağınızdaki teri tutmaz ve böylelikle ayağınız ıslak kalmaz. Pamuklu çoraplar ise ayağınızdaki teri emecektir ve ıslak bir çorapla yürümek zorunda kalacaksınız. Trekking çorapları aynı zamanda ayaklarınızın su toplamasını büyük ölçüde geciktirir. Engeller demiyorum çünkü yürüdüğünüz mesafe artarsa ve sıcak bir havada yürürseniz bundan kaçamazsınız.

Yürüyüş Tozluğu

Yürüyüşlerde başıma çokça gelmiştir. Ne gelmiştir? Yürüyüşlerde ayakkabımın içerisine taşların girdiği veya çiğ düşmesinden ya da yerlerin yağmurdan dolayı ıslak oluşundan kaynaklı paçalarımın ıslanması olayı başıma çokça gelmiştir. Bu dertlerden kurtulmak için tozluk kullanmanızı tavsiye ederim.

Yürüyüş Pantalonu

Bu da olmazsa olmaz değil. Çoğu zaman şortla yürümeyi tercih etmişimdir. Şorta yürümenin eksi yanı çalıların olduğu yerlerden geçtiğinizde bacaklarınızdaki her yerde çizikler olur. Benim bacakların kanadığı zamanlar bile olmuştur. Yine de şort giymeyi seviyorum. Güzel bir trekking pantolonu ise sizi bu dertlerden kurtarmakla beraber havanın daha serin olduğu zamanlarda vücut ısınızı bacaklardan kaybetmenizi engelleyecektir. Yani şorta kıyasla. Trekking pantolonları esnek yapılarıyla rahat hareket etmenizi sağlar. Eşofmanalardan bile daha rahattırlar.

Tişört

Şimdi fark ettim ki alttan yukarıya doğru malzemeleri anlatıyorum :). O zaman tişörtten devam edelim. Pamuklu kıyafetler yerine termal kıyafetler tercih etmelisiniz. Böylelikle teriniz üzerinize yapışmaz ve bir rüzgarda üşümezsiniz. Trekking yaparken ne giyilir? ‘den doğa yürüyüşlerinde nasıl giyinilmesi gerektiğiyle ilgili detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Buff

On numara bir aksesuar. Özellikle bahar aylarında çok iş görüyor. İster boynunuzda bulunsun ister kafanıza geçirin her türlü faydasını göreceksiniz.Kışın ise boyun bölgesinden sıcak kaybını engelliyor ve daha keyifli hissetmenizi sağlıyor. Buff Nedir, Nasıl Takılır? ‘dan daha fazla detaya ulaşabilirsiniz.

Şapka ve Gözlük

Özellikle güneşli havalarda gözlerinizin daha az yorulmasını sağlayacaktır. Likya yolunu yürürken 2. veya 3. gün gözlüğüm kırılmıştı. Sonraki günlerde güneşin altında yürüdükçe gözlüğün kıymetini daha iyi anlamıştım. Neyse ki şapkamın oluşu beni epey rahatlatmıştı.

Sırt Çantası

Eğer yapacağınız aktivite Hiking ise 20-30 litre büyüklüğünde bir çanta fazlasıyla işinizi görecektir. Eğer Trekking yapacaksanız eşya durumunuza göre 50-70 litre arası sırt çantası tercih edebilirsiniz. Çantanızda suyunuzla beraber yürüyüş için hazırladığınız atıştırmalıklarınız olursa korkusuzca yürürsünüz. Yürürken elinizde bir şey taşımamaya dikkat edin. Sonra yürüyüş eziyete dönüşebilir. Eğer bir kaç günlük planınız varsa ve kamp yaparak devam edecekseniz yanınızda kamp malzemelerinizin olması gerekmektedir. Dolayısıyla Trekking yapıyorsunuz demektir.

Baton Kullanımı

Sıra geldi altın vuruşu yapmaya. En önemli hatta bir çok insanın gereksiz gördüğü bir aletten bahsedeceğim. 21. yüzyılın icadı baton. 21. yüzyıl kısmını salladım. Ama gerçekten çok fazla iş görüyor. Baton kullanarak taşıdığınız yükün(vücut ağırlığı ve sırt çantası) ağırlığının bir kısmını ayaklarınız yerine ellerinizle yere aktarmış olursunuz. Dolayısıyla ayaklarınız daha rahat edecektir. Trekking batonu nedir, ne işe yarar?‘dan daha fazla detaya ulaşabilirsiniz.

Yürüyüşe çıkmadan önce Trekking’de Dikkat Edilmesi Gerekenler’i de okumanızı tavsiye ederim.


Tags

#doğayürüyüşleri#trekking#hiking

Share


Related Posts

Doğa Yürüyüşlerinde Çorap Tercihi
Doğa Yürüyüşleri
Doğa Yürüyüşlerinde Çorap Tercihi
March 19, 2021
2 dk

Yeni içeriklerden haberdar ol!

Yeni bir yazı paylaştığımda sana ulaşmasını istiyorsan hemen mail adresini gir ve kayıt ol.
© 2024, All Rights Reserved.
Powered By

Hızlı Linkler

KampçılıkDoğa YürüyüşleriTrekkingHiking

Social Media