Ana SayfaRotalarİletişim
Uyku Tulumu Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Uyku Tulumu Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir

By İbrahim Uylaş
Published in Kampçılık
January 20, 2021
2 min read

Kamp ekipmanlarından olmazsa olmazdır uyku tulumu. Uyku tulumuna gerek yok battaniye bana yeter demeyin. Sıcak ve rahat bir uyku için gereklidir uyku tulumu. İnsanlar kamp malzemesi alırken bilmedikleri bir dünyaya düşüyorlar. Çok teknik detaylara girmeden size faydalı olacak bilgiler vermeye çalışacağım.

Uyku tulumunun ne işe yarar? Uyku tulumu özellikleri nelerdir? Uyku tulumu seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Hangi uyku tulumunu almalıyım? Uyku tulumu yetersiz kaldığı durumlarda ne yapmalıyım? gibi soruların cevaplarını arayacağız.

UYKU TULUMU NE İŞE YARAR?

Uyku tulumlarının asıl amacı sizi ısıtmak değildir. Asıl işlevi vücut ısınızı uyku tulumu içerisinde tutmaktır. Ortamı siz ısıtırsınız, uyku tulumu ise dışarıyla olan yalıtımı sağlar. Böylelikle üşümeden uyursunuz.

UYKU TULUMU ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Uyku tulumu alırken dikkat etmeniz gereken önemli bir kaç husus vardır.

UYKU TULUMU KONFOR DEĞERLERİ

Marka olan uyku tulumlarının üst limit, konfor, alt limit ve ekstrem sıcaklık değerleri vardır. Üst limit sıcaklık aşırı terlemeden uyuyabileceğiniz değerdir. Konfor sıcaklığı ise rahat uyuyabileceğiniz değerdir. Alt limit ise ara ara üşüyerek uyuyabileceğiniz sıcaklık değeridir. Ekstrem sıcaklık değeri ise sizi hayatta tutabileceği son sıcaklık değeridir. Çoğu uyku tulumunda 3 değer göreceksiniz. Üst limit, konfor ve ekstrem sıcaklık değeri. Bir uyku tulumunda cinsiyete göre bu değerler farklılaşabilir. Markasız veya daha basit olan uyku tulumlarında bu kadar detay bulamazsınız.

UYKU TULUMU TÜRLERİ(DOLGU MALZEMESİ)

Sentetik ve kaz tüyü olmak üzere iki farklı uyku tulumu üretilmektedir. Kaz tüyü uyku tulumları sentetik uyku tulumlarına göre daha dayanıklıdır. Daha az yer kaplar ve daha hafiftir. Kaz tüyü uyku tulumlarında kaz tüyü/kuş tüyü karışım oranı vardır. Kaz tüyü yüksek olan uyku tulumu daha verimlidir. Kaz tüyünün nasıl elde edildiğini bildiğimizden almak istemeyebilirsiniz. O zaman sentetik uyku tulumu tercih etmelisiniz. Bazı yerlerde sentetik uyku tulumunun ıslandığında kaz tüyü olanlara göre daha çabuk kuruduğu söyleniyor. Kaz tüyü uyku tulumu için ciddi bir dezavantajmış gibi anlatılıyor. Siz onlara uymayın. İyi bir kampçı uyku tulumunu ıslatmaz. Kaz tüyünün elde ediliş şeklinden dolayı kaz tüyü almamanız daha geçerli bir neden sayılır. Bazı uyku tulumlarının dış kumaşı ıslanmaya/neme karşı daha dayanıklıdır. Uyku tulumu seçimi yaparken buna dikkat edebilirsiniz.

UYKU TULUMU TİPLERİ

Mumya şeklinde ve battaniye şeklinde olan uyku tulumları var. Battaniye gibi olanlar yazlık oluyor. Yine de mumya tipi uyku tulumunu almanızı tavsiye ederim. Sadece ağız kısmının açık kalmasını sağlayarak daha fazla konfor ve yalıtım sağlıyor. Başta ve boyun kısmında iplerle büzebiliyor olmanız ise ısı kaybını daha aza indirmenizi sağlıyor.

UYKU TULUMU ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

En renklisinden al, en güzeli olsun, en pahalısı olsun. Olsun tabi ya ama bunlardan daha önemli olan şeyler var.

UYKU TULUMU SEÇİMİNDE MEVSİM VE BÖLGE ETKİSİ

Uyku tulumunu kullanacağınız bölgeler ve mevsimler uyku tulumu seçiminde karar vermenizde en büyük etkendir. Kışın 2000 metre yükseklikte bir yaylada kamp yapmayacaksanız -16 konfor sıcaklığına sahip bir uyku tulumu almanıza gerek yok. Kamp yapacağınız mevsimde hava sıcaklığının o bölgelerde gece en soğuk kaç derece olduğunu öğrenin ve uyku tulumunuzu buna göre alın. Şehir merkezleriyle yüksek olan yerlerin sıcaklık değerleri farklı olacaktır. Kocaeli’ndeki bir yaylaya kamp yapmaya giderken Kocaeli hava durumuna bakmanız sizi yanıltacaktır. Her 150 metre yükseğe çıktığınızda yaklaşlık 1 derece sıcaklık kaybı olacağını unutmayın. İstanbul’da yaşıyorum kış haricinde İstanbul’a yakın yerlerde(yaylalarda, deniz kenarı gibi yerlerde) kamp yaparım diyorsanız konfor sıcaklığı 0 derece olan bir uyku tulumu almanız size fazlasıyla yeterli olacaktır.

HANGİ UYKU TULUMUNU ALMALIYIM?

O kadar çok marka ve çeşit var ki, o da senin paşa gönlüne kalmış :). Beğendiğin ve kararsız kaldığın uyku tulumları olursa İletişim menüsünden bana mesaj gönderbilirsin veya ibrahim@uylas.net adresine mail atabilirsin. Müsait olduğum ilk zamanda inceleyip dönüş yaparım.

UYKU TULUMU YETERSİZ KALDIĞI DURUMLARDA NE YAPMALIYIM?

Bu ayrı bir mevzu. Gel bunu başka bir başlık altında değerlendirelim. Uyku Tulumu Yetersiz Kalırsa yazısına göz atabilirsin.


Tags

#kampçılık#kampekipmanları#uykutulumu#doğadakamp
İbrahim Uylaş

İbrahim Uylaş

Yoldaki Yazılımcı

Trekking'e tutkuyla bağlı, kamçı, doğa sever, gezgin, maceracı bir mühendis.

Social Media

youtubetwitterinstagramgithublinkedinfacebook

Related Posts

Güvenli Kamp Ateşi İçin En İyi 10 İpucu
Kampçılık
Güvenli Kamp Ateşi İçin En İyi 10 İpucu
April 11, 2021
2 min
© 2021, All Rights Reserved.

Hızlı Linkler

KampçılıkDoğa YürüyüşleriTrekkingHiking

Social Media