Ana SayfaRotalarİletişim
Uyku Tulumu Yetersiz Kalırsa Ne Yapmalıyım?

Uyku Tulumu Yetersiz Kalırsa Ne Yapmalıyım?

By İbrahim Uylaş
Published in Kampçılık
January 20, 2021
1 min read

Benim başıma çok geldi. Muhtemelen uyku tulumunun sizi yeterince sıcak tutmadığı veya üşüyerek uyuduğunuz geceler olmuştur. İnsan zorda kalınca öyle çözümler üretiyorki şaşırmamak elde değil. Şimdi otursam düşünsem veya siz düşünseniz aklınıza gelmez ama zorda kalınca zihninizdeki ampüller bir bir yanar.

KAMPTA UYKU TULUMU YETERSİZ KALDIĞI DURUMLARDA NE YAPMALIYIM?

  • Yakında araba varsa yaşadın. Hemen git yat. Arada bir çalıştır içeriyi ısıt. Mis gibi uyursun, senden iyisi olmaz.
  • Araba yoksa daha kalın giyinmen senin zararına olur. Çünkü uyku tulumu senin içeride ısıttığın havayı korumaya çalışır. Üstüne sende kalın kalın giyinirsen içerideki havayı ısıtamazsın. O yüzden kalın kalın giyinmek yerine üzerine örtebileceğin kıyafetleri yorgan gibi uyku tulumunun üzerine çekmen daha çok faydalı olur.
  • Zeminle yatılımı artıcak şeyler yap. Eğer iyi bir matın yoksa çanta olur, poşet olur, kıyafet olur ne bulursan zeminle yalıtım sağlamalısın. En etkili olabilecek yöntem ise ilk yardım çantalarında bulunan alüminyum battaniyeyi yere sarman. Eğer yer yalıtım iyiyse uyku tulumunu dıştan sarabilirsin. Alüminyum battaniyeler hafif ve yer kaplamazlar. Yanınızda bulundurmanızda büyük fayda var.
  • Yapışkan ısıtıcılar var, eğer yanınızda onlardan varsa bir ayak kısmına bir de bel kısmına yapıştırırsanız yaklaşık en az 12 saat size sıcaklık sağlar. Sonra ohh mis gibi uyku. Tecrübeyle sabit.
  • Yapışkan ısıtıcı yoksa o zaman sıcak su torbası kullanın. Haydaaa, dağın başında nereden bulayım bunu demeyin. 500mlt lik pet şişeye su doldurup ateşte ısıtırsanız(merak etmeyin içi su dolu pet şişe ateşe tutulunca hemen yanmaz) ve bunu uyku tulumunun içerisine alırsanır rahat edersiniz. Sıcak bir soba görevi üstlenecektir.
  • Uyku tulumuna girmeden bir tur etrafta koşarsanız vücut ısınız yükselecektir. Böylelikle uyku tulumu içerisindeki havayı daha çabuk ısıtabileceksiniz.
  • Sabah 4-5 güneşin doğmasına yakın zamanlar en soğuk vakitlerdir. Aklınızda bulunsun. Bu saati atlatırsanız daha çok yaşarsınız demek anlamına geliyor.
  • Nefesinizle uyku tulumu içerisindeki havayı ısıtmayı denemekte bir yöntem. Ancak nefesinizdeki nemden dolayı içerisi ıslanır ve ısıtamazsanız üşürsünüz. Tavsiye edilen bir yöntem değil. Uygulamayın.
  • Daha da zorda kaldıysanız uyumayın. Kalkın ateş yakın, çay yapın, çorba yapın iyice ısının. Zatürre olmamaya çalışan. Daha kötüsü lokal don olayları yaşama tehlikesi varsa uyumayın. Lokal don olaylarına ayak veya el parmaklarının donmasını örnek olarak gösterebiliriz. Dilerim böyle şeyler hiç yaşamazsınız.

Uyku Tulumu Seçimi Nasıl yapılmalı, nelere dikkat edilmeli diye soruyorsanız Uyku Tulumu Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?‘dan devam edebilirsiniz.


Tags

#kampçılık#kampekipmanları#uykutulumu#doğadakamp
İbrahim Uylaş

İbrahim Uylaş

Yoldaki Yazılımcı

Trekking'e tutkuyla bağlı, kamçı, doğa sever, gezgin, maceracı bir mühendis.

Social Media

youtubetwitterinstagramgithublinkedinfacebook

Related Posts

Güvenli Kamp Ateşi İçin En İyi 10 İpucu
Kampçılık
Güvenli Kamp Ateşi İçin En İyi 10 İpucu
April 11, 2021
2 min
© 2021, All Rights Reserved.

Hızlı Linkler

KampçılıkDoğa YürüyüşleriTrekkingHiking

Social Media