Ana Sayfaİletişim
Doğa Yürüyüşlerinde Çorap Tercihi

Doğa Yürüyüşlerinde Çorap Tercihi

By İbrahim Uylaş
March 19, 2021
2 dk

Yaptığınız aktivite ister Trekking olsun ister Hiking olsun çorapsız yürüyüş olmaz. Çorapsız bir yürüyüş donsuz bir yürüyüşe eşdeğerdir bence. O zaman Trekking/Hiking çorabının önemi nedir? dıye sorabilirsiniz. Günlük kullandığımız çoraplar yerine dünyanın paralarını ödeyip doğa yürüyüşleri için özel olarak hazırlanmış çorap almanın amacı sadece çevreye hava atmak mıdır?

- Cevap veriyorum, değildir.

- Tekrar soruyorum o zaman, değilse nedir?

Doğa yürüyüşlerinde en önemli 3 şeyden biri çoraptır. Diğer ikisi ise sağlık ve iyi bir bottur. Günlük hayatta kullandığımız pamuklu ince çoraplar Trekking ve Hiking için uygun değildir. En temel nedeni pamuklu olması ver teri emmesidir. Terden ıslanan ayağınız yol boyu üşür, eğer üşümeyecek kadar sıcak bir havadaysanız da iyi havalanmayıp kurumaz. Dolayısıyla ayağınıza gerekli konforu sağlamaz ve ince yapısınında sayesinde sürtünmelere karşı dayanıksız olduğundan ayaklarınızın kolayca su toplamasına neden olur. Trekking/Hiking ayakkabınız ve çorabınız ne kadar iyi ise yürüyüşünüzde o kadar rahat ve konforlu geçer.

Trekking Çorabının Faydaları

- Yumuşak ve rahattır.

- İyi bir yalıtım sağlar ve ayağınızı su toplamaya karşı korur.

- Ayağınızdaki teri dışarı atar ve iyi bir havalandırma sağlar. Aynı zamanda ayağınızı sıcak tutar.

- Merino yününden üretilmiş çoraplar ise çok daha iyi yalıtım sağlar ve sizin vücut sıcaklığınıza çok iyi uyum sağlar. Islansa bile yalıtım özelliğini kaybetmez. Soğukta ayağınızı ısıtır, sıcakta ise ayağınızın serin kalmasını sağlayarak acayip güzel bir konfor sağlar. Bu tarz çoraplar yüzde yüz yünden üretilmemiş oluyor. Genelde yüzde 35-40 civarı merinos oluyor. Bu çoraplar aynı zamanda kokuya dayanıklıdır.

- Bazı çorapların topuk ve ayak parmağı kısımlarındaki destek alani daha fazla oluyor. Sağ ve sol olarak ayrılmış bu tarz çorapların ayağa oturması daha iyi oluyor. Sadece genelleme yapıyorum. Örneğin fotoğraftaki Sealskinz e ait Hiking çorabının bu özelliği yok ve ayağı çok iyi sarıyor. Ben yine de ayak kalıbım alışssın diye her seferinde aynı çorabı aynı ayağıma giyiyorum. Peki nasıl mı ayırt ediyorum? Şöyle ki birinde etiket var diğerinde yok öyle ayırt ediyorum :)

Türkiye’de Bulunabilen Trekking Çorapları

Çok üzülerek söylüyorum ki benim Londra’da bulabildiğim kalitede veya pna yakın kalitede yürüyüş çorabını Türkiye’deki kamp malzemeleri satan yerlerde bulamadım. Evet 4-5 farklı sitede inceledim. Bir çoğunda güzel olan çoraplar stokta yok. Doğa yürüyüşlerinde çorap bu kadar önemliyken neden satılmıyor anlamak çok da güç değil, çünkü insanlar bir çoraba çok fazla para ödemek istemiyor. Çorap işte deyip geçiyor. Talep olmayınca da çok fazla ürün bulunamıyor. Sizlere tavsiyem çorap alacağınız zaman hangi malzemeden üretildiğine iyi bakın. Pamuklu çoraplardan kaçın. Evet pamuklu olması daha sağlıklı olmasını sağlıyor ancak teri emiyor ve bir süre sonra sürtünmeyle beraber ayaklarınızın su toplamasını sağlıyor. Bunların bir üst kalitesi olarak üretilen çoraplar ise çoğunlukla akrilik ve polyester malzemeden üretilmiyor oluyor. Eyvallah ter falan tutmaz ama acayip kokar. Akşam yürüyüş dönüşü ayağınızın nasıl o kadar koktuğuna inanamazsınız. Bir süre sonra ayakkabınızda kokabilir. O yüzden merino yününden olan çorap bulursanız yapıştırın alın derim.

Hatta şu nasıl diye merak ettiiğiniz çorap varsa veya farklı deneyimleriniz yorum olarak eklemenizi rica ediyorum. Sağlıcakla kalın..


Tags

#doğayürüyüşleri#trekking#yürüyüşekipmanları#hiking

Share


Related Posts

Trekking ile Hiking Arasındaki Farklar Nelerdir?
Doğa Yürüyüşleri
Trekking ile Hiking Arasındaki Farklar Nelerdir?
March 15, 2021
1 dk

Yeni içeriklerden haberdar ol!

Yeni bir yazı paylaştığımda sana ulaşmasını istiyorsan hemen mail adresini gir ve kayıt ol.
© 2024, All Rights Reserved.
Powered By

Hızlı Linkler

KampçılıkDoğa YürüyüşleriTrekkingHiking

Social Media