Ana Sayfaİletişim

Trekking ile Hiking Arasındaki Farklar Nelerdir?

By İbrahim Uylaş
March 15, 2021
1 dk

Hiking ve Trekking eğlence, rahatlama ve şehir hayatından uzaklaşıp kafa dinlemek amaçlı kendimizi doğaya attığımız ve kilometrelerce yol yürüdüğümüz birden fazla gün sürebilen doğa yürüyüşleridir. Hocam peki arasındaki farklar nelerdir diye soruyorsanız yukarıdaki videoyu izleyebilir veya okumaya devam edebilirsiniz.

Hiking de Trekking gibi birden fazla gün sürebilir. Dolayısıyla ilk kafa karışıklığına bu yol açıyor. Hiking’de günde 4-50km arası mesafe yürüyüp akşam kalacağımız yere döneriz. Ertesi gün farklı bir rotayı yürüyüp yürüyüşümüzü bitirebiliriz. Trekking’de ise en az toplamda en az 50kmlik bir planımız olur ve gideceğimiz yer için bir hedefimiz olur. Konaklamayı çoğunlukla çadırda sağlarız, bu yüzden de bir Trekking aktivitesinde 50-70 litre arasında değişen sırt çantaları taşırız. İçerisinde çadır, uyku tulumu, mat, yedek kıyafetler, atıştırmalıklarımız, öğünlük yemeğimiz ve suyumuz olur. Böyle bir çantanın ağırlığı en az 12kg olacağından yürüyüş ağır bir tempoda geçer. Hiking de ise durum farklıdır. Yanımızda 20 litre civarı olan sırt çantaları alırız ve içerisinde atıştırmalıklarımızla beraber suyumuz olur. Sırt çantamız ağır olmadığından yürüyüş tempomuz daha hızlı olur ve daha rahat bir yürüyüş gerçekleştiririz. Hiking genellikle yürüyüş yollarından ve patiklalardan geçerken, Trekking’de buna ek olarak dağ, taş, tepe ve yol olmayan yerlerden de geçilebilir. Trekking ek olarak mental ve fiziksel olarak yorucu bir aktivitedir.

Özetle sırt çantanıza, içindekilere ve planınıza bakarak yaptığınız doğa yürüyüşünün Trekking mi yoksa Hiking mi olduğuna rahatlıkla karar verebilirsiniz.

Türkiye’de yanlış kullanımdan dolayı her türlü doğa yürüyüşüne Trekking denmekte. Bu yüzden de Hiking aktivitesi çok fazla bilinmemekte.

İngiltere’de yani Birleşik Krallık’ta ise Hiking aktivitesi çok yaygın. Her yerde yürüyüş yolları var. Bu yüzden Hiking aktivitesi daha yaygın. Trekking aktivitesi ise kuzeyde İskoçya taraflarında daha yaygın.

Son olarak Trekking’de Hiking’de harika bir aktivitedir. Yürüyüş uzun ve sürekli olduğu için müthiş kalori harcarsınız.

Trekking Nedir? veya Hiking Nedir? yazılarına göz atabilirsin.

Keyifli yürüyüşler.


Tags

#doğayürüyüşleri#trekking#hiking

Related Posts

Doğa Yürüyüşlerinde Çorap Tercihi
Doğa Yürüyüşleri
Doğa Yürüyüşlerinde Çorap Tercihi
March 19, 2021
2 dk

Yeni içeriklerden haberdar ol!

Yeni bir yazı paylaştığımda sana ulaşmasını istiyorsan hemen mail adresini gir ve kayıt ol.
© 2021, All Rights Reserved.

Hızlı Linkler

KampçılıkDoğa YürüyüşleriTrekkingHiking

Social Media