Ana Sayfaİletişim
Doğada Kamp Yapmak Güvenli midir?

Doğada Kamp Yapmak Güvenli midir?

By İbrahim Uylaş
Published in Kampçılık
January 20, 2021
2 dk

Doğada kamp planı yaparken belkide en çok düşünülen şey güvenlik durumudur. Doğadaki her yer güvenlidir veya değildir gibi net bir cevabı yok. Gittiğiniz yere ve koşullara göre değişen bir durumdur. Örneğin kalabalık bir grup halinde kampa gittiğinizde güvenlik gibi bir kaygınız olmayacaktır. Grubun kalabalık oluşu size kendinizi daha güvende hissettirecektir. Öncelikle bu yazı içerisinde yabani hayvanlar bizim için tehlikeli midir(güzel soru bundan da bir yazı çıkar gibi) sorusunun cevabını aramadığımızı belirteyim. Daha çok “yabani insanlar tehlikeli midir ve korunmak için neler yaparız?” sorularının cevabına odaklanacağız. Bu cümleyi bir yere kampa gittiğinizde karşılaştığınız herkes sizin için tehlikelidir diye algılamayın. Ya da her insan kötüdür, size bir kötülük verebilir gibi düşünmeyin.

Şahsen ben şimdiye kadar kötü birileriyle veya kötü bir olayla karşılaşmadım. Hep iyi insanlar karşılaştım ve yedirilip içirildim, bir eksiğimin/ihtiyacımın olup olmadığı soruldu. Allah razı olsun, tekrar tekrar teşekkür ederim. Bu şekilde tanışıp güzel dostluklar kurduğum insanlar da oldu. Tabi bunların yanında lan acaba gece biri gelip bana salça olur mu, sıkıntı çıkarır mı, şu geçerken neden yavaşladı, acaba amacı neydi gibi tedirginliklerimde oldu. Zihnimize ve özellikle yeni başlayanların zihinine takılan soru ise “Kampa tek gittiğimizde veya eşimizle çocuğumuzla gittiğimizde kendimizi güvende hissedebilecek miyiz? Ve gerçekten güvende miyiz?”‘dir. Bu soruların cevabını kamp yapmak istediğiniz yere göre vermek daha yerinde olur.

İSTANBUL’A VEYA BİR BELDEYE YAKIN KAMP ALANLARI GÜVENLİ Mİ?

En güvenlisi :). Açıkçası bir kamp alanı bakarken İstanbul’dan veya yerleşim yerinden uzak olmasını tercih ediyorum. Nedeni alemci olarak tabir ettiğimiz insanların veya genç grubunun çoğunlukla ve kolaylıkla gittiği yerleri tercih etmiyorum. Bunların hepsi kötü insan dikkat edin gibi bir olay yok. Sonuçta o insanlar da kendi keyifleri için gelmiş takılıyor olabilir. Ama tanımadığım ve alkol alan bir grup benim için risk teşkil etmekte. Bu yüzden onların görmeyeceği veya gelmeyi tercih etmeyeceği orman içi ıssız yerlerde çadır kurmak daha güvenli oluyor. Şimdiye kadar tedirginliklerim oldu ama açıkcası bir sorun yaşamadım.

PİKNİK ALANLARI VE YERLEŞİM YERİ YAKINLARINDA KAMP YAPMAK GÜVENLİ Mİ?

Piknik alanından kastım tesis olmayan ama insanların piknik veya gece içmeye geldikleri, ulaşımı kolay olan yerler. Beni en çok tedirgin edeni bu seçenek diyebilirim. Çoğunlukla bu yerlere aileler gelmekte ancak akşam olunca onlar evlerine gitmekte ve alemciler diye yukarıda bahsettiğim mevzu burada da geçerli. İkide bir alemci grup deyip durmak da pek hoş olmadı. Çünkü bende hakaret ediyormuşum hissi oluşuyor. Keyfine düşkün ve kontrolü kaybedebilecek insanlar olarak tanımı güncellesem daha nezih olur gibi. Nerede çokluk orada b.kluk olabilecek bir yer bana her zaman daha az güven verir.

YAYLALARDA KAMP YAPMAK GÜVENLİ Mİ?

Bizim gibi doğada çadır kuran bir çok kişinin tercih ettiği yerler olması dolayısıyla yöre halkı çoğunlukla çadır kuranlara alışkın. Zaten yaylalarda çoğunlukla yöre halkı gelip gitmekte. Bir nevi doğal ortamın bozulmadığı küçük bir yerleşim yeri. Yaylaların geniş alanlarında kamp yapmak bence güvenli. Şimdiye kadar bir sıkıntı yaşamadım ve yayladaki insanlardan hep destek ve muhabbet gördüm.

ISSIZ YERLERDE KAMP YAPMAK GÜVENLİ Mİ?

İtiraf ediyorum en güvenlisi bu. Dağın başında veya orman içisinde ıssız bir yerde tek başına kurmuşsun çadırını ateşini(ormanı yakmamak şartıyla :)) yakmış takılıyorsun. Daha ne olsun birader. İn cin top oynuyor. Gece en fazla 2 hayvan gelir tur atar ve gider.

TESİS VEYA MİLLİ PARKLARDA KAMP YAPMAK GÜVENLİ Mİ?

Daha güvenlisi çadırınızın önünde birilerinin nöbet bekliyor olması olurdu :). Gözü kapalı gidin. Tuvalet, kamp alanı ve sizin gibi bi dünya insansın olabileceği güzel ve korunaklı yerlerdir.

ÖZET OLARAK

Ailelerin ve sizin gibi kamp yapmak amacıyla gidilen bir yer sizin için pek risk oluşturmaz. Güven anlamında çok kaygınız olmasın. Yukarıda verdiğim bilgiler başınıza hiç bir şey gelmez anlamı taşımasın. Gelir anlamı da taşımasın. Olmaz olmaz ama gelir bir seri katil sizi bulur sonra gelip bana çemkirmeyin. Bu sitedeki bilgiler kesinlik içermez. Sadece bir adamın deneyimlerinden elde ettiği bilgilerdir.

Trafikte kaza yapma olasığınız kampta başınıza bir şey gelme olasılığından daha yüksektir.


Tags

#kampçılık#kampgüvenliği#doğadakamp

Share


Related Posts

Güvenli Kamp Ateşi İçin En İyi 10 İpucu
Kampçılık
Güvenli Kamp Ateşi İçin En İyi 10 İpucu
April 11, 2021
2 dk

Yeni içeriklerden haberdar ol!

Yeni bir yazı paylaştığımda sana ulaşmasını istiyorsan hemen mail adresini gir ve kayıt ol.
© 2023, All Rights Reserved.
Powered By

Hızlı Linkler

KampçılıkDoğa YürüyüşleriTrekkingHiking

Social Media