Ana Sayfaİletişim
Kamp Hayatına Bulaşmak İster misiniz?

Kamp Hayatına Bulaşmak İster misiniz?

By İbrahim Uylaş
Published in Kampçılık
January 20, 2021
2 dk

Daha önce 1 gece bile olsa doğada geçirdiyseniz kamp hayatının tadını almışsınızdır. Ama bu deneyimi hiç yaşamadıysanız çadırda bir gece geçirmek size ürkütücü gelebilir. Bir de tek başınıza doğa da kaldığınızı düşünün. Daha da mı ürkütücü oldu? İnsana bilmediği her daim gizemli ve tehlikeli gelir. Aslında korkacak bir şey yok, sadece gözünüzde büyütüyorsunuz. Cesaretinizi toplayın, çadırınızı alın ve yola çıkın. Gerisi zaten gelecektir. Peki yola çıkmadan önce neler yapmalısınız biraz bunlardan bahsedeyim ve size kamp hayatıyla ilgili ipuçları vereyim.

doğada kamp
Peki orman içinde ve göl kenarında kamp yapmaya var mısın?

KAMP İÇİN GEREKENLER

İlk olarak kamp yapabilmeniz için uygun ekipmanlarınızın olması gerekir. En temel ihtiyaçlarınız; çadır, uyku tulumu ve mat’tır. Çadırın ne işe yaradığını zaten biliyorsunuz. Çadır sizin eviniz. Yalıtım sağlayarak çadır içerisine böcek vb. ufak hayvanların girmesini engeller. Fermuarlarını her daim kapalı tutlamlısınız. Uyku tulumu ise uyurken sizin vücut ısınızı korumanızı sağlar. Yorgan gibi düşünebilirsiniz. Mat ise zeminle aranızda yalıtım görevi görür. Böylelikle yerden gelen soğuktan etkilenmemiş olursunuz. Fener, bıçak, kamp ocağı, hamak, sandalye ve masa gibi ekipmanlarla da konforunuzu artırabilirsiniz

doğada kamp
Ormanın sesini dinmeye var mısın?

PEKİ NASIL BAŞLAMALI?

2 farklı kamp türü vardır. Birincisi doğada ikincisi ise yine doğada ama bir işletmenin bulunduğu camping alanları olan doğada kamp. Camping alanlarında çadır kurmak ve kamp yapmak daha kolaydır. Tuvalet, su, çadır yeri, hayvan tehlikesi, ateş yakacak yer gibi bir çok ihtiyacınızı oradaki işletme halletmiştir. İşletmenin olmadığı yerde bunların hepsini sizin düşünmeniz gerekiyor. Dağın başında, ormanın içinde, ıssız yerlerde yaptığınız çadırlı konaklamaya ise doğada kamp denir. İlk kampınızın biraz daha kolay geçmesini istiyorsanız bir camping alanı veya milli parkların bulunduğu bir yeri tercih etmelisiniz.

PEKİ DOĞADA KAMP İÇİN NELER GEREKLİ?

Öncelikle gideceğiniz yeri belirlemelisiniz. Doğada her yer sizin için kamp alanıdır. İnternet üzerinden gitmeyi planladığınız yer için daha önce gidenlerin yorumlarını okumanız faydalı olacaktır. Yaylalar doğada kamp yapmak için biçilmiş kaftandır. Bir çok yaylada temiz su ve tuvalet bulunduğundan dolayı en önemli 2 ihtiyacınızı karşılamış oluyorsunuz. Yaylada çadır kuran tek kişi veya grup siz olabilirsiniz. Bu size biraz ürkütücü gelse de insanlardan ve şehrin stresinden uzak olmak ve doğanın içinde yalnız başınıza kuşların, suyun sesini dinlemek size huzur verecektir. Bu sakin, dingin ortamı campinglerde bulamayabilirsiniz. Akşam yakacağınız kamp ateşi için ormandan bolca odun toplayabilirsiniz. Yabani hayvanlar konusunda ise rahat olun, kafaya takılacak ciddi bir sorun yok. Onlar bir ağacın arkasında size saldırmak için beklemiyorlar. Aksine insandan korktukları için sesinizi ve kokunuzu aldıklarında sizden uzaklaşırlar. Karşılaşma ihtimaliniz yok mu? Elbetteki var. Ancak bunu da trafikte kaza yapma riski gibi görebilirsiniz. Her gün trafikteyiz ve her gün kaza yapmıyoruz.

doğada kamp yapmak ve yıldızların altında uyumak
En sevdiğim, kampta yıldızların altında uyumak


Tags

#kampçılık#kampekipmanları#doğadakamp

Share


Related Posts

Güvenli Kamp Ateşi İçin En İyi 10 İpucu
Kampçılık
Güvenli Kamp Ateşi İçin En İyi 10 İpucu
April 11, 2021
2 dk

Yeni içeriklerden haberdar ol!

Yeni bir yazı paylaştığımda sana ulaşmasını istiyorsan hemen mail adresini gir ve kayıt ol.
© 2024, All Rights Reserved.
Powered By

Hızlı Linkler

KampçılıkDoğa YürüyüşleriTrekkingHiking

Social Media